Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Üç Karanlıkta Yaratılış

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Üç Karanlıkta Yaratılış

  “Sizi annelerinizin karınlarında üç karanlıkta bir yaratılıştan diğer yaratılışa geçirerek yaratmaktadır.” Zümer 6
  Kuran ayetlerinde kullanılan her bir ifadenin son derece incelikle seçildiği görülmektedir. Ana rahmindeki yaratılış aşamalarımıza dair ifadelerin inceliklerine bir örnek de üç karanlıkta yaratılmış olmamıza yapılan vurgudur. Anne karnındaki cenin son derece hassas bir varlıktır. Şayet cenin özel bir korunmaya sahip olmasaydı; sıcak ve soğuk gibi ısı değişimleri, darbeler ve ani hareketler cenine çok büyük zararlar verebilir hatta ceninin ölümüne sebep olabilirdi. Oysa anne karnındaki üç bölge, cenini tüm bu dış tehlikelere karşı korumaktadır:

  1. Karın duvarı
  2. Rahim duvarı
  3. Amniyon kesesi

  Kuran’ın indiği dönem ve bölgede embriyolojiyle ilgili bilimsel bir uğraş olmadığına dikkat çekilmişti. Peki, o zaman Kuran’ın anne karnındaki üç karanlığa işaret etmesi nasıl açıklanabilir? Hiç şüphesiz bu ifadeyi Kuran’ın indiği dönemin bilgi seviyesiyle açıklamaya olanak yoktur.

  Bu ayetin anne karnında, yaratılış aşamalarımızda içinde bulunduğumuz üç farklı ortama veya üç farklı yaratılış aşamasına işaret ettiğini düşünenler de olmuştur. Buna göre üç karanlık şöyledir:

  1. Fallop borusu: Spermle yumurta birleştikten sonra fallop borusu boyunca ilerler. Fallop borusu boyunca ilerleyen zigot, bölünerek çoğalır.
  2. Rahim duvarındaki bölge: Bu bölgede önceden vurgulanan asılıp tutunma (alaka) aşaması geçirilir.
  3. Amniyon kesesi: Ceninin etrafındaki içi özel bir sıvı ile dolu kesedir. Gelişimin geri kalan uzun kısmı burada geçirilir.

  Bu karanlık mekânlardaki gelişimde geçirilen aşamaların tüm bilimsel kitaplarda üçe ayrılıp incelendiğine de dikkat çekmek gerekir. Bu üç aşama şu şekildedir:

  1. Pre-embriyonik aşama: Bu aşama, birinci trimester olarak anılır. Hücreler çoğalırken üç tabaka şeklinde organize olurlar. Bu aşama, ilk iki haftayı kapsar.
  2. Embriyonik aşama: Hücre tabakalarından temel organlar ortaya çıkmaya başlar. İkinci trimester olarak anılır. İkinci haftayla sekizinci hafta arasını kapsar.
  3. Fetal aşama: Bu aşamada yüz, eller, ayaklar belirginleşir, insan dış görünümü ortaya çıkar. Üçüncü trimester olarak anılır. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreci kapsar.

  Kaynak: Emre Dorman, Allah’ın Parmak İzi, Destek Yayınları, 2016, Sayfa 111-113
Daha önce girdiğiniz bazı veriler otomatik olarak kaydedildi. Düzenle or Yoksay.
Taslak Kaydedildi
Smile :) Frown :( Big Grin :D Mad :mad: Stick Out Tongue :p Confused :confused: Embarrassment :o Wink ;) Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Ekle: Ön İzleme Dar Orta Geniş Tam Boyut Kaldır  
x
Lütfen bekleyin...
X