Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Evren’in Genişlemesi

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Evren’in Genişlemesi

  “Ve Evren’i (göğü) kuvvetimizle kurduk, muhakkak ki onu genişletmekteyiz.” Zariyat 47
  Nasıl bir Evren’de yaşadığımız tarih boyunca merak konusu olmuştur. Evren’in kökeni, yapısı ve işleyişine dair birçok iddia ortaya atılmıştır. Muhtemelen tarihte çok az konu bu kadar hararetle tartışılmış olunmasına rağmen görüş birliğine varılamamıştır. Aristoteles, Batlamyus, Giordano Bruno, Telesio Patrizzi, Galileo Galilei, Isaac Newton gibi Batı biliminin en büyük dehaları yapmış oldukları gözlemler, ortaya koymuş oldukları formüller ve bilimsel uğraşlarıyla Evren’in sınırlı-sonlu veya sonsuz olduğunu iddia etmiş, fakat hiçbiri genişleyen dinamik Evren modelini öngörememiştir. 20. yüzyıla gelindiğinde Edwin Hubble, gelişmiş teleskobuyla yaptığı gözlemlerinde, tüm yıldız kümelerinin hızla birbirlerinden uzaklaştığını tespit etmiş ve böylece genişleyen dinamik Evren modeli ortaya konulmuştur. Ortaya konulan bu gerçek bir kez daha Kuran’ı tarihsel görüşler ve bilimin verileri karşısında haklı çıkarmıştır. Evren’in genişlediği ilk kez 1900’lü yıllarda ortaya atılmıştır. 1900’lü yıllardan önce ise Kuran dışında bu hakikati ortaya koyan başka bir kaynak yoktur.

  Thales, Platon ve Batlamyus’un düşünce mirasına sahip Antik Yunan, Kopernik, Kepler, Galileo ve Newton’lı ortaçağ, Descartes ve Kant ile yeniçağ. İnsanlık tarihindeki dehaların hiçbiri genişleyen bir Evren’de olduğumuzu ortaya koyamamışlardır. Ancak Kuran, ortaya koymuş olduğu tüm iddialarda tarih boyunca haklı çıktığı gibi sürekli genişleyen dinamik bir Evren’de olduğumuza dair dev iddiasında da haklı çıkarak bir kez daha mucizevi yönünü görmek isteyen gözlere sunmuştur.

  Emre Dorman, Allah’ın Parmak İzi, Destek Yayınları, 2016, Sayfa 65-66
Daha önce girdiğiniz bazı veriler otomatik olarak kaydedildi. Düzenle or Yoksay.
Taslak Kaydedildi
Smile :) Big Grin :D Frown :( Mad :mad: Stick Out Tongue :p Embarrassment :o Confused :confused: Wink ;) Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Ekle: Ön İzleme Dar Orta Geniş Tam Boyut Kaldır  
x
Lütfen bekleyin...
X