Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Atom ve Atomun Parçacıkları

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Atom ve Atomun Parçacıkları

  “Ne göklerde, ne yerde zerre ağırlığınca bir şey O’ndan (Allah’tan) gizli kalmaz. Bundan daha küçüğü de, daha büyüğü de, istisnasız olarak hepsi muhakkak apaçık bir kitaptadır.” Sebe 3
  Bazı Antik Yunan düşünürlerinden itibaren maddenin en küçük yapıtaşının atom olduğu görüşünün hâkim olduğu bilinmektedir. Hatta atom Yunancada bölünemez anlamına gelen “atomus”tan türemiştir. 19. yüzyıla kadar atomların içinde de parçacıklar olduğu yani atomların da daha küçük yapıtaşlarından oluştuğu bilinmiyordu. Ancak modern bilim ile birlikte atomun “atom altı parçacıkların birleşimi” olarak tanımlandığı görülmektedir. Atomdaki üç temel parçacık ise elektron, proton ve nötrondur.

  Ayette “zerre” ifadesi geçmektedir. Bilindiği gibi “zerre” maddenin en küçük parçacığı olarak kabul edilen atom anlamına gelmektedir. Bu ayetle maddenin parçacıklarındaki bilginin önemine dikkat çekildiği görülmektedir. Çıplak gözle masaya, halıya, duvara, taşa bakan bir kişinin bunları oluşturan atomun ve atomun içindeki bilginin önemini kavraması mümkün değildir. Oysa Kuran, bu küçük birimlerdeki bilginin önemine de dikkat çekmiştir. Ayette geçen “bundan daha küçüğü” ifadesiyle, atomdan daha küçük birimlerdeki bilgiye vurgu yapılmaktadır. Peygamberimizin dönemindeki insanların maddenin en küçük biriminin, bunun parçacıklarının ve bunun bileşenlerinin önemli ve birbirinden ayrı bilgileri içerdiğini bilecek imkâna sahip olmadıkları gerçeği dikkate alındığında ayetteki ifadelerin mucizevi yönü daha iyi anlaşılmakta ve modern bilimin verileri ile olan uyumu açığa çıkmaktadır.

  Kaynak: Emre Dorman, Allah’ın Parmak İzi, Destek Yayınları, 2016, Sayfa 66-67
Lütfen bekleyin...
X