Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Hareket Halindeki Dünya

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Hareket Halindeki Dünya

  “Dağları görürsün de onları durgun sanırsın, oysa onlar bulutların hareketi gibi hareket etmektedirler. Bu her şeyi sapasağlam, mükemmel yapan Allah’ın sanatıdır. Gerçekten O, yaptıklarınızdan haberdardır.” Neml 88
  Görüldüğü gibi ayette dağların hareket halinde olduğuna dikkat çekilmiş ve esasen o dönem insanının anlamakta zorluk çekeceği türden büyük bir iddiada bulunulmuştur. Bilindiği gibi yeryüzündeki en sabit görünümlü şey dağlardır. Aynı zamanda dağlar bu sabit görünümü ve yüksekliği ile daima insanoğlu için aşılması zor bir kudret simgesi olmuştur. Hatta dağların ulaşılmazlığı fikri, bazı çok tanrılı inanç sistemlerinde insanların dağların tepelerinde tanrılar olduğunu düşünmelerine sebep olmuştur. Dağların sabit görüntüsüne rağmen Kuran, dağların bulutlar gibi hareket halinde olduğuna vurgu yapmıştır. En sabit görünümlü dağlar bile hareket ediyorsa, onlarla beraber tüm yerküremiz hareket halinde demektir. Ayet, insanlardaki sabit Dünya fikrini böylece yıkmakta ve en sabit görüntülü dağların hareketini bulutlara benzeterek, o dönemin insanları için inanılmaz olan bir bilgiye işaret etmektedir.

  Gerçekten de yerküremiz hareket halindedir. Üzerinde bulunduğumuz Dünya, kendi etrafında hızla dönerken, Güneş etrafında da döner. Aynı zamanda Güneş Sistemi’yle beraber Uzay’da oldukça hızlı bir şekilde hareket eder. Bu arada Ay’la beraber Dünya’nın yaptığı hareketlerden, diğer gezegenlerin çekim güçlerine kadar birçok etken ve bunlara bağlı hareketler de vardır. İşte tüm bu muazzam hareketlilik içinde uyuyor, bir yerden bir yere gidiyor, yemek yiyor, konuşuyor, kitap okuyor ve spor yapıyoruz. Üstelik tüm bunları gerçekleştirirken Evren’deki bu hareketlilikten dolayı en ufak bir sarsıntı ya da rahatsızlık hissetmiyoruz. Çünkü Allah, Evren’i ve yaşamı var ederken en ince ayrıntısına kadar son derece hassas bir düzen ve uyum içinde sanatını ortaya koymuştur.

  Kaynak: Emre Dorman, Allah’ın Parmak İzi, Destek Yayınları, 2016, Sayfa 81-82
Lütfen bekleyin...
X