Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Korunmuş Tavan: Gökyüzü

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Korunmuş Tavan: Gökyüzü

  “Ve gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise bunun delillerinden yüz çeviriyorlar.” Enbiya 32
  Atmosferimiz gözle görmediğimiz gazlardan oluşmuş, 10 bin km’ye varan kalınlıkta şeffaf bir kabuktur. Uzaydan Dünya’ya her gün irili ufaklı milyonlarca meteor düşmektedir. Atmosferimiz şeffaf yapısına rağmen bu meteor bombardımanına karşı çelikten bir set gibi karşı koymaktadır. Atmosferin bu özelliği olmasaydı Dünya’da hayat olmaz, yeryüzü ise delik deşik olurdu. Bunun bir örneğine uydumuz Ay’a gidildiğinde tanık olundu. Sağanak halinde yağan taşlar, Ay yüzeyine çarpmış, irice olanları ise Ay’ın kabuğunun içine de girerek derin çukurlar oluşturmuştur. Meteorlar, atmosferdeki moleküllere büyük bir hızla çarpmakta, yüksek bir sıcaklık kazanıp buharlaşmakta ve toz parçalarına dönüşerek kaybolmaktadır. Atmosfer aynı zamanda Güneş’ten gelen zararlı ışınları bir filtre gibi süzerek Dünya’daki hayatın yok olmasını önlemektedir. Bu süzme işlemi de Evren’deki diğer oluşumlar gibi çok ince şekilde planlanmıştır. Zararlı ışınları süzen atmosfer, yaşamın devamını sağlayan ışınları süzmez ve onların yaşamı devam ettirmekteki etkisini engellemez. Bu şekilde gökyüzü, Allah’ın kendisine yüklediği görevleri en güzel şekilde yerine getirmektedir.

  Dünyamızın üst tarafından korunması yalnızca atmosferin özellikleriyle sınırlı değildir. Yerküremizin içindeki madenlerin oluşturduğu manyetik alan Dünya’nın etrafında “Van Allen Kuşakları” diye bilinen koruma zırhını meydana getirmektedir. Bu zırh aynı zamanda bizi radyasyon bombardımanlarından korur. Bu zırh olmasaydı Dünya’daki hayat mümkün olmayacaktı. Güneş dışındaki yıldızlardan gelen öldürücü kozmik ışınlar, Dünya’nın etrafındaki bu koruyucu kalkanı geçemezler. Söz konusu plazma bulutları Hiroşima’ya atılan atom bombasının 100 milyar katına ulaşan değerlere gelebilmektedir. Güneş’ten Dünya’ya ısı ve ışık dışında, radyasyon ve hızı çok yüksek seviyelerdeki proton ve elektronlardan oluşan rüzgârlar gelir fakat Güneş rüzgârları da Dünya’nın 40 bin mil uzağında manyetik halkalar çizen Van Allen Kuşakları’nı geçemez.

  Manyetik alanımızın koruması sayesinde biz, hayatımızı tehdit eden tüm bu oluşumlardan zarar görmeden yaşamımızı sürdürürüz. Van Allen Kuşakları, Dünya’yı zararlı kozmik ışınlardan, göktaşlarından korur. Dünya’da yaşamamızın mümkün olmasını sağlar. Evren’deki tüm oluşumlar gibi bu manyetik tabaka da Allah’ın her şeyi mükemmel planlamış olduğunun bir delilidir.

  Kaynak: Emre Dorman, Allah’ın Parmak İzi, Destek Yayınları, 2016, Sayfa 75-76
Lütfen bekleyin...
X