Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

İskeletimizin Mükemmel Yaratılışı

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • İskeletimizin Mükemmel Yaratılışı

  (...) Kemiklere de bir bak. Nasıl yerli yerince düzenliyoruz onları ve sonra da onlara et giydiriyoruz... (Bakara, 259)
  Görüldüğü gibi ayet, kemiklerin kasla sarılmasını vurgulamadan önce iskelet yapımıza dikkat çekmekte ve bu yapının incelenmesine teşvik etmektedir. Tam anlamıyla bir mühendislik harikası olan iskelet sistemimiz her biri ihtiyacımıza göre ölçülüp biçilmiş değişik boyutlarda 206 kemikten meydana gelmektedir. İskeletimiz, eklemler ve bağlarla birbirine tutturulmuş; atlama, koşma, eğilme, oturma ve benzeri hareketler için son derece hassas şekilde ölçülerek, planlanarak inşa edilmiş kemikten bir kule gibidir. Her hareketimizde farkına varmadan ve zorlanmadan kullandığımız iskeletimizin hizmetimize verilmiş olması sayesinde günlük hayatımızı sürdürürüz. Örneğin bu kitabın sayfalarını çevirirken kaç eklemimizi kullandığımıza dikkat etmek gerekir. İskeletimizi kullandığımızın hiç farkına varmadan omuz, dirsek, bilek ve parmak eklemlerimizin her birini son derece kolay ve birbiriyle uyumlu bir şekilde kullanırız.

  Bu eşsiz mimari yapıya ister mühendis, ister doktor gözüyle bakılsın, bu yapı karşısında bildiklerinizin ne kadar yetersiz kaldığı kolaylıkla görülecektir. İskeletimiz vücudumuza dayanak oluşturur, organlarımızı mükemmel bir şekilde korur, sinir ve kas sistemlerinin bağlantısını sağlar ve vücudun hareketlerini gerçekleştirmesinde en önemli görevi üstlenir. İskeletimizin her parçası kendi farklı görevini mükemmel bir şekilde yerine getirir. Örneğin kafatası ve leğen kemiğinde olduğu gibi kemiklerin hareketinin sakıncalı olduğu yerlerde eklemler sabittir. Hareketin gerekli olduğu kalça veya omuz gibi yerlerde eklemler oynaktır. Boyun omurundaki kemikler, başın kendi ekseni etrafında 180 derece dönmesine imkân verecek şekilde yaratılmışlardır. Bu sayede aşağıyı, yukarıyı ve her iki yanımızı görmek için bütün vücudumuzu döndürmek gibi bir zahmete katlanmaksızın, sadece başımızı çevirmemiz yeterli olmaktadır. Yine örneğin akciğer ve kalp gibi organlarımıza yakın yerdeki kemikler bu organları koruyacak ve bu organların çalışmasını aksatmayacak şekilde yaratılmışlardır.

  Bir betonarme binayı ayakta tutan kolon ve kiriş ne ise, insanı ayakta tutan iskelet sistemi de o demektir. Modern binalarda iskelet sistemi bina ağırlığının %60-70’ini oluşturduğu halde, insan iskeleti, toplam insan ağırlığının %15 kadarını oluşturmaktadır. Bu hafif iskeletin dayanma gücü ise çok yüksektir. Mesela uyluk kemiği dikey vaziyette bir ton ağırlığı kaldırabilecek kapasitededir. Kemiklerimizde sağlamlık ve esneklik mükemmel ölçülerle buluşturulmuştur. Tüm bu ve benzeri oluşumlarda gerçeği görmekten kaçmayan ve inanmamak için inat etmeyen herkes için birçok mucizevi işaret bulunur.

  Yine sadece iskeletimizin yağlanma sisteminin detayları bile sayfalara sığmayacak şekilde inceliklere sahiptir. Vücudumuzdaki her bir eklem kendisi için gerekli özellikteki yağlarla düzenli olarak yağlanmaktadır. Her hareket ettiğimizde birbiri üstünde hareket eden ve sürtünen omurların aşınmasının disk denen dayanıklı kıkırdaklarla önlenmiş olması, yaratılışımızdaki sanatın en ince ayrıntısına kadar tasarlanmış olduğunun göstergelerindendir. Bir çiğnemlik et, anne karnında kemiklere çevrilirken bu mükemmel yaratılış başlamaktadır. Daha sonra bu sistem kadar harika olan kas yapımız da yaratılacaktır.

  Her şeyi en güzel şekilde yaratan ve üstün sanatını yarattığı şeyler ile ortaya koyan Allah, insanlığa hidayet rehberi olmak üzere göndermiş olduğu son vahyi Kuran’da yaratılışın hikmet ve inceliklerine dikkat çekerek inanmak ve tanıklık etmek isteyenler için delillerini birbirinden mucizevi şekilde sıralamıştır. Akıl ve vicdan sahibi olan ve samimi bir şekilde inceleyerek değerlendirmek isteyen her insanın kolaylıkla tanıklık edeceği bu mucizevi ifadeler, inanan insanların imanlarını sağlam bir temele dayandırmalarını sağlarken diğer taraftan inkâr eden ya da şüphe duyanlar için Kuran’ın Allah’tan geldiğinin en güzel delillerini içermektedir.

  Kaynak: Emre Dorman, Allah’ın Parmak İzi, Destek Yayınları, 2016, Sayfa 114-117
Daha önce girdiğiniz bazı veriler otomatik olarak kaydedildi. Düzenle or Yoksay.
Taslak Kaydedildi
Smile :) Frown :( Big Grin :D Mad :mad: Stick Out Tongue :p Confused :confused: Embarrassment :o Wink ;) Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Ekle: Ön İzleme Dar Orta Geniş Tam Boyut Kaldır  
x
Lütfen bekleyin...
X